回到主页

NHSDLC 2020 Middle School National Championship

· Results

Thank you everyone for participating in the NHSDLC Spring 2020 Middle School National Championship.

Congratulations to all teams for competing in, and completing, 4 difficult debates, for most of you, in a second language about antitrust laws, monopolistic behavior, the European Union, and other technical issues at the intersection of politics and economics. Regardless of how many debates you won, you should be proud of yourself for improving your communication, critical thinking, and research skills by participating. Hopefully, you had an educational and first day at the tournament!

We hope that all students have noticed improvements in their debate skills and continue to benefit from participation. Dedication to debate is sure to pay off in the future and we are excited to see where you go next!

If you've enjoyed debating this season and want to continue to challenge yourself, consider attending our Winter 2020 Debate Camps.

Congratulations to the Double Octofinalists - 祝贺所有进入32强的团队

236 - 李瑾如 - Rumsey Hall School & 237 - 吕欣阳 - 首师大附中

178 - 林小涵 - 上海外国语大学附属中学 & 179 - 吴栩恒 - YKPao school

166 - 王励璋 Louis - 协和教科 & 167 - 王辰钰 - 协和双语高级中学

214 - 叶昌宇 - Appleby College & 215 - 尹义瑞 - Xiwai

156 - 郑溪为 Wayne - YK Pao & 157 - 刘书含 Sophie - YK Pao

190 - Eason 唐一涵 - Choven Experimental School & 191 - Lisa 庞珈好 - 上海市星河湾双语学校

182 - 刘芷含玥 Annie - 上海美国学校 & 183 - 黄玥 Athena - 上海浦东民办惠立双语学校

256 - 仵家轩 - 上海万科双语学校 & 257 - 馮煒宸 - 華東師範大學附屬雙語學校

148 - 葛昊铭 James - 南外仙林分校 & 149 - 田子猷 Tim - 山东师范大学附属小学

204 - 于墨涵 - 包玉刚 & 205 - 李梓溱 - Indian Mountain School

164 - 许田雨荷 Clara - 上外附中 & 165 - 王嘉阳 Jason - 上外附中

228 - 张珺珺 - 上海中学国际部 & 229 - 江沣 - 上海中学国际部

230 - 吴于哲伦 - 上海西外外国语学校 & 231 - 于天澈 - 上海民办光华中学

132 - 苏嘉和 - 上海市世界外国语中学 & 133 - 陈佑熙 - 上海市闵行万科双语学校

114 - 胡文青 - 上海中学国际部 & 115 - 路希 - 上海中学国际部

140 - 常超容 Alan - Tongji Primary School & 141 - 刘可心 Emma - YWIES民办沪港学校

Congratulations to the Octofinalists - 祝贺所有进入16强的团队

210 - 陈李想 - 星河湾 & 211 - 胡晨曦 - 星河湾

154 - 王嘉祺 Carrie - 上海中学国际部 & 155 - 戴佳睿Gabrielle - 上海中学国际部

106 - Joung Chaewon - 上海美国国际学校 & 107 - 吴佳凝 - 上海星河湾双语学校

188 - 周乐扬 - 上海外国语大学附属外国语学校 & 189 - 徐圣桀 - 上海外国语大学附属外国语学校

218 - 林子钰 - 上海美国学校 & 219 - 王麦豆 - Keystone Academy

168 - 赵麒竣 - 上海星河湾双语学校 & 169 - 周筠博 - 上海星河湾双语学校

232 - Anthony Qi - 德威北京 & 233 - Aidan Shen - 德威北京

172 - 周子隽 - 包玉刚实验学校 & 173 - 张唯恩 - 上海星河湾双语学校

180 - Chloe Zhu - 上海中学国际部 & 181 - Chuning Shang - SMIC Private School

Congratulations to the Quarterfinalists - 祝贺所有进入8强的团队

170 - 庄元 - 上海中学国际部 & 171 - Nina Deng - 上海中学国际部

126 - Arthur Qu - 上海美国学校 & 127 - John Chen - 上海美国学校

122 - 王径源 - 上海包玉刚实验学校 & 123 - 沈靖非 - 上海包玉刚实验学校

216 - Elizabeth Ying Jin - 上海中学国际部 & 217 - Eunice Huang - 上海中学国际部

Congratulations to the Semifinalists - 祝贺所有进入半决赛的团队

244 - 王思恩 - International School of Ningbo 至诚国际学校 & 245 - 丁教源 - 大连美国国际高中

118 - 吴羽昂 - 上海外国语大学附属外国语学校 & 119 - 丁玺涵 - 上海外国语大学附属外国语学校

Congratulations to the Runners-Up - 祝贺亚军团队

222 - Long Yicheng - 上海中学国际部 & 223 - 叶家妤 - SHSID

A huge congratulations to the Champions - 祝贺冠军团队

102 - 应越 - 上海中学国际部 & 103 - 周佳宁 - 上海美国学校

Congratulations to the Top Speakers - 祝贺最佳辩 (In order)

103 - 周佳宁 - 美国学校

170 - 庄元 - 上海中学国际部

210 - 陈李想 - 星河湾

149 - 田子猷 Tim - 山东师范大学附属小学

256 - 仵家轩 - 上海万科双语学校

178 - 林小涵 - 上海外国语大学附属中学

106 - Joung Chaewon - 上海美国国际学校

222 - Long Yicheng - 上海中学国际部/SHSID

223 - 叶家妤 - 上海中学国际部

190 - Eason 唐一涵 - Choven Experimental School

165 - 王嘉阳 Jason - 上外附中

157 - 刘书含 Sophie - YK PAO

169 - 周筠博 - 上海星河湾双语学校

171 - Nina Deng - 上海中学国际部

118 - 吴羽昂 - 上海外国语大学附属外国语学校

所有文章
×

还剩一步!

确认邮件已发至你的邮箱。 请点击邮件中的确认链接,完成订阅。

好的