Return to site

Fall 2018 Suzhou Regional Tournament

· Results

The Fall 2018 Suzhou Regional Tournament had over 60 teams from many cities across China. Thank you to United World College Changshu for hosting the competition, Ivygate for sponsoring the tournament, and many parents and teachers for supporting their children's education by encouraging their participation in debate.

Also, a special thanks to our judges who worked tirelessly this weekend to provide you all with such extensive feedback about your debates. We couldn't run these tournaments without them!
 

Congratulations to all students for debating about the United States criminal justice system, and the great arguments and ideas they presented. Future tournaments, debate camps, and the NHSDLC Harvard and Stanford programs are all ways to improve further.
 

Ballots and comment sheets for the debates can be found here.

High School Results:

祝贺所有进入32强的团队:
470 - 刘俊阳 - Suzhou North America High School & 471 - 黄嘉怡 - Suzhou North America High School
111 - 黄宝龙 - SUIS Gubei Secondary Campus & 112 - 蔡和恩 - SUIS Gubei Secondary Campus
594 - 王睿祺 - Suzhou North America High School & 595 - 方晨欣 - Suzhou North America High School
372 - Farsad Abdur Rashid - United World College Changshu China & 373 - 郑轶凡 - United World College Changshu China
126 - 惠可欣 - Primary School Attached to HUST & 127 - 徐则优 - Primary School Attached to HuaiBei Normal University
674 - 施彦妤 - Kang Chiao International School & 675 - 蔡晓琦 - Kang Chiao International School
258 - Richard - Shanghai High School International Division & 259 - 赵汉卿 - Vanke Billingual School
762 - 焦子昂 - Ulink College of SIP & 763 - 匡衍明 - Ulink College of SIP
960 - 高睿琛 - Wuxi Foreign Language School & 961 - 乔嘉乐 - Wuxi Foreign Language School
748 - 艾希 - United World College Changshu China & 749 - 景尚博 - United World College Changshu China
918 - 王清杨 - United World College Changshu China & 919 - 吕澍芊 - United World College Changshu China
720 - 陈思雅 - Nansha College Preparatory Academy & 721 - 陈昊毅 - Nansha College Preparatory Academy
676 - 赵苒 - Harbin No.3 High School & 677 - 吴越 - Huafu International Dept 702 - 尹浩扬 - United World College Changshu China & 703 - 王若天 - United World College Changshu China
300 - 蔡锦昕 - Hefei No.8 High School & 301 - 周嘉熙 - Hefei No.8 High School
620 - 蔡丞皓 - Suzhou North America High School & 621 - 戴未薇 - Suzhou North America High School

祝贺所有进入16强的团队:
788 - 徐胡颖 - Hefei No.1 High School & 789 - 舒怡然 - Yinchuan No.1 High School
188 - 黄俊龙 - SUIS Gubei Secondary Campus & 189 - 高梓淇 - SUIS Gubei Secondary Campus
486 - 姚阳骋 - Suzhou Industrial Park Xinghai Experimental Middle School & 487 - Jam - Suzhou Industrial Park Xinghai Experimental Middle School
610 - 赵嘉琪 - Shanghai United International School Wanyuan Campus & 611 - 洪瑀婷 - Shanghai United International School Wanyuan Campus
480 - 何畅 - United World College Changshu China & 481 - 张子烨 - United World College Changshu China
924 - 王昕榆 - Dulwich International High School Suzhou & 925 - 邱汝贤 - Dulwich International High School Suzhou
728 - Victor Ji - British Columbia Academy & 729 - Amanda Yu Sun - British Columbia Academy
520 - 顾千宇 - United World College Changshu China & 521 - 张芷芊 - Ulink College of SIP

祝贺所有进入8强的团队:
542 - 史炯 - Suzhou North America High School & 543 - 李芃欣 - Suzhou North America High School
882 - 王翰飞 - Jiangsu Tianyi High School & 883 - 崔恒韬 - Jiangsu Tianyi High School
142 - Anna Chen - YK Pao School & 143 - 江之越 - YK Pao School
944 - 吴佳琦 - Northeast Yucai Experimental School & 945 - 赵冠翔 - Nanchang High School of Shenyang

祝贺所有进入半决赛的团队:
504 - 曹兆雄 - Shanghai United International School & 505 - 罗诗允 - Shanghai United International school Wanyuan Campus
322 - 张博源 - United World College Changshu China & 323 - 金序螺 - United World College Changshu China

祝贺亚军团队: 310 - Emilie Zhao - Shanghai High School International Division & 311 - Betty Zhang - Shanghai High School International Division

祝贺冠军团队: 238 - 夏妍冰 - United World College Changshu China & 239 - 张心弈 - United World College Changshu China

Congratulations to the Top 15 High School speakers:

Top Speaker - 788 - Xu Huying of 合肥市第一中学
2nd place - 323 - Seora Kim of 中国常熟世界联合学院
3rd place -789 - Shu Yiran of 宁夏银川一中
4th place - 238 - Xia Yanbing of 中国常熟世界联合学院
5th place - 945 - Zhao Guanxiang of 沈阳市南昌中学
6th place - 520 - Gu Qianyu of 中国常熟世界联合学院
7th place - 521 - Zhang Zhiqian of Ulink College of SIP
8th place - 372 - Farsad Abdur Rashid of 中国常熟世界联合学院
9th place - 961 - Qiao Jiale of 无锡外国语学校
10th place - 542 - Shi Jiong of 苏州北美国际高级中学
11th place - 471 - Huang Jiayi of 苏州北美国际高级中学
12th place - 674 - Shi Yanshu of 昆山华东康桥学校
13th place - 258 - zhuruizhe of 上海中学国际部
14th place - 504 - Cao Zhaoxiong of 上海市协和双语学校
15th place - 763 - Kuang Yanming of Ulink College of SIP

Congratulations to the Middle School Champions
 

Middle School Finalists:
188 - Huang Junlong of 上海协和双语高级中学 & 189 - Gao Zi Qi of 上海协和双语高级中学

Congratulations to the top 5 Middle School Speakers:

Top Speaker - 126
2nd place - 111
3rd place - 189
4th place - 142
5th place - 127
 

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK